Yeşilay | ÇOCUĞUMU NASIL KORURUM?
11749
page-template-default,page,page-id-11749,mkd-core-1.1,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.7, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

ÇOCUĞUMU NASIL KORURUM?

EBEVEYNLER İÇİN ÖNLEME STRATEJİLERİ

Gençler alkol kullanımını çekici hâle getiren birçok medya mesajına maruz kalmaktadırlar. Aynı zamanda akranlarından da alkol almaları konusunda baskı görebilirler. Tüm bunlarla birlikte ebeveynlerin çocuklarının seçimleri üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Bu etkileri olumlu yönlere kanalize etmek için aşağıdaki hususları göz önünde tutmak gerekir:

Çocuğunuzun davranışlarını izleyin. Çocuğunuzun odası ya da çantasında içki bulursanız ya da nefesinin koktuğunu hissederseniz görmezden gelmeyin, eyleme geçin.
Alkol kullanımının uyarıcı işaretlerini öğrenin. Alkolün insan zihni, bedeni ve duyguları üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
Çocuğunuzla konuşun. Çocuğunuzla iletişime geçmek, küçük yaşta alkol kullanımını önlemede anahtar unsurdur. Ona kendisine içki sunulduğunda ne yapması gerektiğini açıklayın.
Çocuğunuzun katıldığı aktivitelerin bir parçası olun. Alkol barındırmayan grup, kulüp ve etkinliklere girmesini destekleyin.
Alkol kullanımıyla ilgili iyi rol modeli olun. Çocuğunuzun önünde nasıl konuşup davrandığınız hakkında düşünün. Alkolün problem çözmede iyi bir yol olabileceğini ima eden konuşmalardan kaçının. Örneğin “Bugün işte zor bir gün geçirdim, içmeye ihtiyacım var.” gibi cümleler kurmayın. Eğer alkol kullanıyorsanız çocuğunuza içkili anılarınızı anlatmayın. Zira bu şekilde alkol almanın hoş ve eğlenceli bir şey olduğu kanaatini oluşturabilirsiniz.
Çocuğunuza arkadaş seçmeyi ve olumlu ilişkiler kurmayı öğretin. Zira alkol kullanımına başlamada arkadaş önemli bir faktördür.
Alkol kullanımıyla ilgili aile kurallarını netleştirin. Örneğin; sürücüsü alkollü olan araçlara kesinlikle binmeme kuralını koyun.
Çocuğunuzun stresle baş etmede daha sağlıklı yollar olduğunu görmesini sağlayın. Spor yapmak, müzik dinlemek, bir yakınıyla konuşmak gibi alternati erin işe yaradığını yaşayarak görmesini sağlayın.
Çocuğunuzla konuşmaya ne kadar erken dönemde başlarsanız o denli faydalı olacağını bilin. İçki içme konusunda yapılan kısa konuşmaların uzun bir konuşmadan daha iyi olacağını unutmayın. Çocuklarınızın verdikleri sağlıklı, iyi kararlarla nasıl gurur duyduğunuzu bilmelerini sağlayın.